Ako vybrať LCD monitor na prácu
Výber pracovného LCD monitora by sme nemali zanedbať, či už potrebujeme monitor k počítaču alebo nakupujeme externé zariadenie k notebooku. Na ktoré parametre je potrebné dbať?
Typ činnosti
LCD monitor do kancelárie môže obnášať zariadenie pre profesionálneho grafika i človeka, ktorý pracuje väčšinu času s kancelárskym balíkom textového a tabuľkového editora. Ich nároky sa potom budú prirodzene líšiť. Pri nákupe je potreba to vziať do úvahy.
Veľkosť monitoru
Štandardom je dnes veľkosť 22 palcov. Za optimum možno považovať 24 palcov. Veľká obrazovka môže byť výhodná hlavne pre už spomenutých grafikov a ďalšie profesie. Podľa potreby možno voliť tiež väčší LCD monitor. Ohľad ale berte aj na to, či na neho máte na stole vôbec miesto. Pre určité typy kancelárskej činnosti môže byť naopak účelnejšie si zaobstarať dva monitory.
Uplatnenie nájdu tam, kde je potreba mať k práci spustených viac aplikácií a bolo by neúčelné medzi nimi neustále prepínať. Túto možnosť používajú napríklad tí, ktorí vo veľkej miere pracujú s tabuľkovým editorom či profesionálni programátori.
Zobrazovacie technológie
Staršie TN monitory dnes už len tak neuvidíte. Úspešne ich nahradili moderné IPS panely. Tie majú lepšie pozorovacie uhly a vernejšie podanie farieb, lepší jas aj kontrast. Je tak pravdepodobné, že aj nenáročný monitor do kancelárie zaobstaráte už ako IPS. TN panely však na druhú strany mali dobré rozlíšenie tmavých odtieňov šedej. LCD môžu tiež trpieť na presvitanie podsvietenia v krajnej časti.
Rozlíšenie
Rozlíšenie určuje počet pixelov, ktoré môže monitor maximálne zobraziť. Predovšetkým je nutné ho vyberať adekvátne k veľkosti monitora. Prakticky štandardom je Full HD čiže 1920 × 1080 px. Stačí však len do veľkosti 27 palcov. Prečo?
S vyšším monitorom je potrebné použiť aj vyššie rozlíšenie, inak by bol obraz na pohľad nekvalitný. Lepšie monitory ponúkajú rozlíšenie 2560 × 1440 px, tí, ktorí potrebujú dbať na maximálnu kvalitu zobrazenia si potom zaobstarajú 4K rozlíšenie. Takýto monitor je však aj o niekoľko tisíc korún drahší.
Obnovovacia frekvencia
Táto hodnota vyjadruje počet snímkov, ktoré sa zobrazia za jednu sekundu. Obnovovacia frekvencia sa určuje v hertzoch čiže Hz. Hodnota by mala byť u kancelárskeho monitora najmenej 60 až 75 Hz, čím viac, tým lepšie. Hráči používajú monitory s obnovovacou frekvenciou až 100 Hz.
Povrchová úprava
Pre bežnú kancelársku prácu je odporúčané preferovať mat. Ten dokáže veľmi účinne eliminovať nežiaduce odlesky. Tým dokáže uľaviť očiam, zrak sa tak pri dlhodobej práci s monitorom unavuje pomalšie. Lesklé displeje však môžu uprednostňovať opäť predovšetkým grafici, keďže tieto zariadenia ponúknu za príslušných svetelných podmienok lepšie podanie farieb. Kompromis môže byť lesklý displej s antireflexnou úpravou.
Konektory
Konektory slúžia pre pripojenie ďalších zariadení. Štandardne je pri monitore osadený analógový VGA vstup pre pripojenie do počítača. Spravidla tiež nechýba HDMI a DVI. Bežné sú aj USB porty a 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel.
Ušetrite s repasovanými monitory od incomputer.sk.