Dark web: čo je to za stránku?
Vo filmoch často spomínaný, no nie každý ho skutočne pozná a na takejto stránke bol. Tento web alebo stránka nám ponúka veľké množstvo vecí, hlavne tých kontroverzných a najmä nelegálnych. Skrývajú sa tu rôzny ľudia, môžu to byť pašeráci, pytliaci, drogoví díleri, ale aj vrahovia – tento web nie je ničím chránený a ľudia si tam robia čo chcú. Ponúka široké spektrum ponúk, no nikdy nie bezpečných – objedali by ste si niečo z takéhoto typu online-shopu?
Dark web alebo temný web vyžaduje určité vlastnosti počítača pre plynulý prístup alebo na registráciu užívateľa. Nie je totiž viditeľný pre ostatné prehliadače až na jednu výnimku – Tor. Vďaka nemu sa vám sprístupní vyhľadávanie všetkých temných webov na svete. Je predsa ohniskom trestnej činnosti, a preto musí byť zabezpečený mnohými funkciami. Na jeho ochrane sa podieľajú špecializovaní pracovníci – „hackeri“, ktorých úlohou je dohliadať na „cudzích návštevníkov“. Celý web má vlastne nohu aj pätu, je dobre organizovaný a prostredníctvom neho je možné postarať sa o hladký priebeh nelegálnej činnosti.
Objednávky sú niekedy až na smiech a jeden by neuveril koľko možností v skutočnosti máme. Takže napríklad chcete nový občiansky preukaz (samozrejme falošný), pas alebo vodičák – nie je problém! Okrem toho, nákupu liekov, drog a falošných peňazí si môžete zakúpiť aj číslo kreditnej karty. Je to neuveriteľné, ale aj takéto predmety môžu byť ihneď vo vašom vrecku. Aj pre fanúšikov Netflix sú tu určité výhody, ako je napríklad výhodná kúpa Netflix Premium len za šesť eur, čo znamená, že táto kúpa je výhodná iba z hľadiska kvalitného hackera a pripojenia sa na iný účet.
Dark web má však aj legitímne stránky, na ktoré sa človek môže spoľahnúť. Sociálna sieť podobná Facebooku je BlackBook. Fungujú na tom istom princípe – ibaže sa odlišujú názvom a spoločenskými vrstvami.