Kedy sa vlády zobudia a uvedomia si že vysoké ceny potravín sú problém?
Ak ste to ešte nezachytili, máme pre vás veľmi zlú správu pretože sa to dozaista dotkne aj nás na Slovensku. Ak k tomu prirátame že sa blíži zima, je jasné že sa je načo tešiť. Globálne ceny potravín vzrástli za posledné dva roky a nič nenasvedčovalo tomu aby začali klesať. Aby toho nebolo málo, minulý mesiac sa naplnili tie najhoršie predpovede pretože ceny potravín vzrástli ešte strmejšie ako tomu bolo za posledné obdobie.
Dve najviac rastúce ekonomiky rozvojových krajín Ázie ako aj ďalší čelia prudkému nárastu cien a to nielen základných výrobkov. Bavíme sa tu jame o bravčovom mäse v Číne a cibuli v Turecku. Pričom ani dodávka týchto komodít nieje práve najlacnejšia a to spôsobuje meškanie ich dodania. Ako ukázali údaje od Organizácie Spojených národov (OSN), deje sa to v globálnom meradle. Pričom najciteľnejší nárast bol nameraný práve v októbri. Aj keď je tento nárast cien citeľný pre všetkých obyvateľov, bankám to očividne vôbec nevadí. V opačnom príde by začali konať dotknuté centrálne banky aby tak zatiahli brzdu a uvoľnili tak politiku na podporu hospodárskeho rastu v dôsledku toho že globálna ekonomika spomaľuje.
Banky neuvedomujúc si dôsledku svojej benevolentnosti a podceňovania situácie absolútne svojím prístupom nepomáhajú k prekonaniu blížiacich sa problémov. Niekto by si mohol myslieť že je to ich stratégia. No to by bola na teraz iba neoverená špekulácia. Táto hrozba je však reálnejšia ako sa zdá. Napríklad v Číne ešte stále márne bojujú s morom ošípaných. Taktiež ani cena ropa a tým pádom preprava a dodávka tovarov absolútne neprispieva ku stabilizácii svetových trhov.
Dlhodobým pod-financovaním trpí aj hospodárstvo v Turecké poľnohospodárstvo ktoré neúspešne bojuje zo suchom čo zase znižuje produkciu obila a kukurice. Stáva sa z nej tak nedostatkový alebo predražený tovar. To zase dáva priestor na možné špekulácie čomu sa tamojšia vláda snaží zabrániť priamym výkupom od farmárov.