Obojok a popruhy- kedy áno kedy nie a ako
- Každý pes by mal mať na svojom krku obojok. Pritom je jedno či ho chováme výlučne v byte, na pozemku, alebo vo voliére. V prvom rade s ním môžeme lepšie manipulovať. Dôležité je však i to, že nemôžeme vylúčiť situáciu, kedy nám pes utečie. Obojok pomôže psa bez problémov odchytiť. Ak by ho totiž niekto našiel asi len ťažko bude mať so sebou v kabelke náhradný obojok. Navyše podľa neho bude jasné, že sa nejedná o túlavé zviera. Ak naňho pripevníte štítok s telefónnym číslom, alebo adresou, celá pátracia akcia bude omnoho jednoduchšia. Veľmi dobrým vynálezom sú aj malé prívesky, ktoré majú vo vnútri GPS zariadenie.
- Nezabudnite na to, že obojok nesmie psa žiadnym spôsobom obmedzovať. Či ste nastavili správnu veľkosť zistíte tak, že sa vám medzi krk a obojok zmestia aspoň dva prsty. Naopak obojok, ktorý je príliš na voľno neplní svoj účel. Takzvané šťahováky, ktoré psa priškrtia keď začne ťahať na vôdzke sú úplne nevhodné. To isté samozrejme platí aj o výrobkoch s ostrými hrotmi na vnútornej strane. Tu už hovoríme o týraní.
- Vyhnite sa taktiež rôznym zvončekom. Môžu pôsobiť roztomilo a navyše máte prehľad o tom, kde sa pes nachádza, ale keďže sú v tesnej blízkosti uši, vášmu miláčikovi nerobia vôbec dobre.
- Ak dáte obojok šteniatku, nezabudnite, že rastie veľmi rýchlo. Aj za mesiac sa jeho krk dokáže zväčšiť tak, že obojok bude primalý. Preto ho pravidelne kontrolujte a upravujte podľa veľkosti psa.
- Ak sa so psom chystáte na dlhšiu prechádzku, alebo túru, poprípade beh, či bicyklovanie, nepripínajte ho na obojok, ale popruhy. Jednou z funkcií obojkov je to, že majú psa trošku krotiť v nadmernom ťahaní. Pri športoch, kedy od psa ťahanie naopak vyžadujete, sú preto skôr na škodu. Popruhy psovi nebránia vo voľnom pohybe a sú preňho celkovo pohodlnejšie. Je dobré ak si vyberiete také, ktoré sú vystlané mäkkou tkaninou. Hlavne na miestach, ktoré sa nachádzajú na psích slabinách, teda v podpazuší a tiež okolo krku.