Výhodné nákupy
- Vezmite si všetky letáky a porovnajte jednotlivé ceny. Takto zistíte, kde sa oplatí nakúpiť potraviny čo najvýhodnejšie. Pokiaľ máte v pláne zaobstarať si nejaký spotrebný tovar, pozrite si online porovnávače cien. Takto môžete ušetriť niekoľko desiatok eur!
- Napíšte si na papier, čo konkrétne potrebujete. Nazrite do chladničky či špajze a zistite, aké máte aktuálne zásoby. Ak vám to aktuálna finančná situácia dovolí, nakúpte zľavnené veci do zásoby.
- Všetky bločky z nákupov si poctivo odkladajte alebo zapisujte. Budete mať lepší prehľad o tom, koľko mesačne miniete. Možno sa vám to zdá ako práca navyše, avšak v prípade potreby ľahko zistíte, kde môžete pokojne ubrať.
- Snažte sa nakupovať večer. Počas dňa je v supermarketoch chaos, každý sa ponáhľa po práci domov a vy tak nebudete ma dostatok času nakupovať systematicky. Niektoré obchodné reťazce dokonca po sedemnástej či osemnástej hodine viditeľne znižujú ceny.
- Používajte zákaznícke kartičky a zľavové kupóny. Koho by nepotešila zľava o päť či desať percent na celý nákup?
- Ceny si overte! Môže sa stať, že dôjde k zámene a konečná cena na pokladni bude niekoľkonásobne vyššia. V takom prípade máte nárok dostať produkt za tú nižšiu cenu. Kontrola bločka by preto mala byť samozrejmosťou.
- Sledujte červené či žlté cenovky! Môže sa stať že natrafíte na posledný kus, ktorý je vo výraznej zľave.
- Určite si limit, ktorý môžete minúť na jedno rázový nákup. To platí aj o platobných kartách – limit vám zabráni bezhlavo míňať. Najideálnejšie je mať pri sebe hotovosť a kartu nechať doma, nebude vás to lákať nakupovať zbytočnosti, pretože to nebudete mať ako zaplatiť.
- Dajte šancu „sekáčom“. Veľakrát ide o značkové a dokonca nenosené veci. Ušetríte tak nielen kopec peňazí, ale aj planétu a zároveň nebudete podporovať fast fashion korporácie.
Môže sa vám zdať, že takéto nakupovanie je zdĺhavé a nie príliš pohodlné. Skúste však na konci mesiaca skontrolovať stav vášho bankového konta či peňaženky! Každé ušetrené euro vás dvojnásobne poteší.