Vypestujte si Echinaceu purpurovú

Vypestujte si Echinaceu purpurovú

Echinacea purpuporová, je vskutku čarovná rastlinka. Nebudeme sa venovať ani tak jej zdravotným účinkom, pretože tie asi každý pozná. Len veľmi v skratke, je to taký všeliek. Pomôže pri kašli a nádche, nachladnutí, chrípke a iných podobných ochoreniach. Jej pestovanie je nenáročné, takže to zvládne naozaj každý. Táto rastlina, má navyše jednu zaujímavú schopnosť, ktorá vás možno prekvapí.
 Žltý kvet.jpg
S výsevom začnite skoro
Echinaceu môžete vysievať rovno do pôdy alebo si predpestovať sadenice. Druhý spôsob je o čosi lepší a hlavne istejší. Pri výseve priamo na záhon, sa totiž môže veľmi ľahko stať, že mladé rastlinky poškodia mrazy. Vysieva sa pomerne skoro, a to už v priebehu apríla, kedy nie sú poklesy teplôt pod nulu, ničím zvláštnym. Ak sa rozhodnete pre jej predpestovanie, začnite už v polovici februára. Semená vysejte na hlinu. Zakryte ich naozaj tenkou vrstvou zeminy, a tú trochu utlačte. Snažte sa o to, aby hlina nikdy nevyschla. Semená by totiž mohli prestať klíčiť. Vonku ich môžete presadiť už začiatkom mája. Záleží to hlavne od počasia. Ak by bola chladnejšia jar, počkajte niekoľko dní.Ružové kvety.jpg
 
Má rada teplo
Táto rastlina je niekedy označovaná za trvalku. V skutočnosti ale ide o viacročnú rastlinu. To znamená, že vám porastie také dva až tri roky. Ak jej vyberiete naozaj dobré miesto, tak to môže byť aj o niečo dlhšie. Echinacea má rada slnko a teplo. Vyhovuje jej pôda piesková, maximálne však hlinitá. Inými slovami, pôda musí byť priepustná. Obľubuje pomerne dosť vlahy, takže ak bude suché leto, zalievajte ju pravidelne.
 
Rekordérka v klíčení
Na začiatku sme hovorili o jednej prekvapujúcej vlastnosti. Táto rastlinka, by si zaslúžila zlatú medailu za to, ako dlho dokážu v zemi jej semená prečkať na vhodné podmienky. Sú to dva, niekedy až tri roky. Ak teda vysejete semená a oni nevyklíčia, môžete byť veľmi milo prekvapený na budúcu rok alebo aj ten nasledovný.