Vývoj webového prehliadača

Vývoj webového prehliadača

Jednoduché prehliadače existovali už v roku 1991; v polovici 90. rokov sa v prvom kole tzv. prehliadačových vojen objavili dvaja kľúčoví hráči: Netscape Navigator a Microsoft Internet Explorer (IE). Zatiaľ čo Netscape mal silný štart a istý čas zostal najpoužívanejším prehliadačom na svete, vydanie Internet Explorer 4 bolo pre spoločnosť Microsoft meničom hier. Táto verzia prehľadávača bola integrovaná do systému Windows, čo jej v predvolenom nastavení poskytlo obrovskú časť trhu používateľov stolných počítačov. V tejto dobe malo veľa kupujúcich počítačov len málo skúseností s používaním webového prehľadávača, takže IE bolo všetko, čo vedeli.
 aplikace.jpg
Spoločnosť Microsoft mala pri hľadaní dominantného postavenia ďalšie výhody vrátane vynikajúcich zdrojov. Netscape bola menšia spoločnosť s neistými financiami a takmer všetky príjmy pochádzajú od spoločnosti Navigator. Microsoft, na druhej strane, bol schopný použiť svoje obrovské príjmy z Window na financovanie IE marketingu a vývoja.
 
Nie všetky prehliadače používajú rovnaký renderovací modul. Firefox využíva Gecko a Safari používa iný nástroj s názvom WebKit. Opera a Chrome používajú Blink, ktorý je založený na WebKit. Keď renderovací modul vykonáva svoju prácu, nenúti používateľa čakať, kým nebude analyzovať celý dokument, a potom zobraziť obsah webovej stránky. Namiesto toho zvyčajne analyzuje a zobrazí niektoré časti obsahu, kým sa zvyšok dokumentu spracuje.
 webdesign.jpg
Menej známe prehliadače
Hoci sú Chrome, Firefox a Internet Explorer hlavnými hráčmi na dnešnom trhu prehliadačov, na scénu vstúpilo niekoľko nováčikov a vyvolalo značný záujem. Jedným z týchto nových prehliadačov je Project Spartan, ktorý vyvinula spoločnosť Microsoft. Aby sa maximalizovala rýchlosť tohto prehľadávača, spoločnosť Microsoft stiahla z vykresľovacieho modulu, ktorý podporuje IE, veľa starého kódu. Výkonní používatelia by mohli mať záujem o prehliadač Vivaldi založený na vykresľovacom stroji WebKit. Vďaka pokročilým funkciám a nastaveniam Vivaldi umožní používateľom väčšiu kontrolu nad ich prehliadaním.